פרשת פקודי – מוניות ברחובות

פרופ' דן אריאלי כתב פעם על "אפקט איקאה": אם אנחנו מרכיבים בעצמנו חפץ שקנינו – אנחנו נקשרים אליו יותר, בגלל המעורבות האישית. מוצר מוכן שמוציאים ישר מהקופסה פשוט לא מעורר כזו הרגשה.

השבוע מסיימים לקרוא את ספר שמות. פרשות ויקהל-פקודי שחותמות את הספר עוסקות בבניית המשכן, והרב פרופ' יונתן זקס הסביר שכמו "אפקט איקאה", צריך לדבר גם על "אפקט המשכן": העם נדרש לפעול, להרכיב, לתרום, לעשות – כדי לבנות מרכז רוחני שילווה אותנו במדבר. אבל למה בעצם? אלוקים הרי יכול לקרוע את ים סוף ולהביא את עשר המכות, אז למה לגרום לנו לעבוד כל כך קשה? התשובה היא שזו הדרך להפוך אותנו ליותר אקטיביים ואכפתיים. לא רק לחכות שירד מן מהשמיים, אלא לפעול בעצמנו במציאות. במהלך ספר שמות, הניסים הוחלפו במעשים.

ילדים שההורים לא עושים עבורם שיעורי בית אלא מלמדים אותם לעמול ולהשקיע – יחושו קשורים יותר לחומר הלימוד. ילדים שיעזרו בימים אלה וינקו את הבית לפסח – יחושו קשורים יותר לליל הסדר. יש עוד אינספור דוגמאות כאלה, וכל אחד יכול לחפש אותן בחייו.

הפרשות שחותמות את ספר שמות מזכירות לנו: המתנה הגדולה ביותר שאפשר לתת לזולת היא לא לתת לו מתנה, אלא משימה משמעותית.

פרשת פקודי – מוניות ברחובות

ממתק לשבת פרשת פקודי – מוניות ברחובות

אחד מחסידיו של אדמו"ר מסויים נכנס פעם אל הרבי מליבאוויטש לקבל את ברכתו לאחר שהרבי נתן לו את עצתו וברכתו ביקש ממנו שיגיד לו דבר תורה ששמע מרבו לאחרונה, סיפר החסיד שהרבי שלו עשה סיום על מסכת חגיגה בתלמוד שם מדובר על כך שאפילו פושעי ישראל מלאים מצוות כרימון והרבי שלו שאל איך אפשר לומר כך הרי אם הם פושעי ישראל איך אפשר לומר שהם מלאים מצוות כרימון?

אמר לו הרבי בפנים רציניות גם אני למדתי את הגמרא הזו ובלבי גם התעוררה שאלה אם הם מלאים מצוות כרימון איך אפשר לקרוא להם פושעי ישראל?…


בפרשת פקודי מסופר על הכנת בגדי הכהן הגדול, מעבר ל4 בגדי הכהנים הפשוטים היו לכהן הגדול עוד 4 בגדים מיוחדים שכללו את החושן עליו היו 12 אבנים טובות ועל כל אבן היה שם של אחד מהשבטים, היה לו אפוד שהיה כמו סינר עם שתי כתפיות ועל כל כתף היתה אבן עם שמות של ששה שבטים והיה לו גם מעיל שעל שוליו מספרת לנו התורה ששמו פעמונים ורימונים על מנת שירעישו בכניסתו אל הקודש,


הכהן הגדול היה שליח ציבור של כל עם ישראל לעשות את עבודת בית המקדש ולכן היה צריך לייצג את כל העם, שלושת הבגדים הללו בעצם ייצגו את כל עם ישראל החושן והאפוד ייצגו בכך שעליהם היו שמות כל השבטים אבל הם ייצגו את עם ישראל כשהם במצב טוב מבחינה רוחנית, במה ייצג הכהן הגדול את פשוטי העם ואת אותם אנשים שאינם ברמה הרוחנית הרצויה? כאן הגיעו הפעמונים והרימונים שהיו בשולי המעיל, שולי המעיל מסמלים את השוליים של עם ישראל, וכאן שמו רימונים שמזכירים לנו שאפילו פושעי ישראל מלאים מצוות כרימון, והפעמונים שמרעישים מסמלים את הזעקה של יהודי שנמצא רחוק וצריך לצעוק כדי שישמעו את רצונו להתקרב אל הקב"ה, בהיכנס הכהן הגדול לבית המקדש היה חייב שהפעמונים והרימונים ירעישו על מנת שכולם ידעו שהכהן הגדול מייצג את כל העם כולו כולל גם את הפשוטים ואת אלו שלעת עתה נמצאים בשוליים מבחינה רוחנית ורק כך ידע שתפילתו תתקבל עבור כל עם ישראל.


יהי רצון שנדע גם אנחנו לראות בכל יהודי עד כמה הוא מלא מצוות כרימון, נעשה כל מאמץ לקרב אחד את השני ולהתקרב כולנו ביחד לקב"ה ונפעיל את הפעמונים בזעקה אמיתית שרצוננו לראות את הגאולה השלימה בקרוב ממש.

מכל הלב והנשמה נשלח תפילה לברכה והצלחה של אחינו היהודים במדינת אוקראינא, שהקב״ה ישמור עליהם מכל צרה וצוקה ומכל נגע ומחלה – ברכנו אבינו כולנו כאחד!

מונית מרחובות לשדה התעופה.
מוניות ברחובות טלפון 08-9-120-120 נסיעות בעיר ולכל רחבי הארץ
מוניות ברחובות לנתב"ג בזמינות מיידית או הזמנה מראש

מוניות רחובות מענה אנושי 24/6
התקשרו אלינו ונשמח לתת לכם שרות

צרפו חברים לדף שלנו בפייסבוק
https://www.facebook.com/rehovottaxi/
כתובתינו באינטרנט
http://www.rehovot-taxi.org/
https://taxirehovot.com/

שבת שלום ומבורך!